نکاتی جهت داشتن سخنرانی بهتر

نکاتي جهت داشتن سخنراني بهتر

شمایی که این مطالب را مطالعه می‌کنید حتما تا به حال به سراغ سخنرانی‌های مختلف در منابع متفاوت چون یوتیوب رفتید. اگر توجه کرده باشید همه آنها در حال عوض و دگرگونی شیوه‌های قدیمی جهت انتقال دادن پیام‌ها در سخنرانی هستند. بسیاری از ما امروزه از انواع شیوه‌های ساده و مستقیم، همچنین به نوعی موثرتر برای سخنرانی در میان عموم استفاده می‌کنیم. در این میان کسی می‌تواند دارای سخنرانی موفقی باشد که بتواند با استفاده از انواع راه و شیوه‌ها با استفاده از زیرکی که دارند و در بین تکنیک‌های قدیمی و روش‌های جدید دارای ارتباطی موثر باشند

چگونه سخنرانی بهتری داشته باشیم؟

در میان داشتن سخنرانی عالی اگر کسی دارای مواردی منفی چون اضطراب، عوض کردن صدا و بسیاری از موارد دیگر باشد، می‌تواند سخنرانی او را به خطری بزرگ برای دور کردن افراد از او تبدیل کنید. برعکس اگر کسی با اعتماد و عزت نفس بالا و از شیوه‌های مدرن استفاده منید خواهد توانست افراد به خود مجذوب کنید. بنابراین در این ادامه ما مواردی را برای داشتن سخنرانی بهتر آماده کردیم.

برای داشتن سخنرانی بهتر علاوه بر اعتماد به نفس باید از شیوه‌ های قدیم و جدید به بهترین شکل استفاده کرد
برای داشتن سخنرانی بهتر علاوه بر اعتماد به نفس باید از شیوه‌ های قدیم و جدید به بهترین شکل استفاده کرد

۱٫ تمرین را قطع نکنید

اینکه شما در مدرسه و یا هر جای دیگری چه مواردی را یاد گرفتید مهم نیست. با تمرین است که می‌توان به موفقیت در زندگی و کسب و کار دست پیدا کنید. در این میان اگر تمرین را با نظر دیگران بگذرانید بسیار موثر خواهد بود. شما نباید بر این انتظار باشید که فقط با جند بار تمرین بتوانید کاری را به خوبی انجام دهید. باید ابتدا بتوانید یاد بگیرد خود را چگونه برای کاری که دارید نقد کنید، بعد، با توجه به آن اصلاحات را انجام دهید. اینجاست که تکنولوژی ویدیوی که اصول سخنرانی را تغییر داده است به کمکتان خواهد آمد. شما برای شروع خواهید توانست تمرین‌های خود را ضبط کنید. این فیلم به راحتی با استفاده از گوشی امکان‌پذیر است و لزومی به این ندارید که فیلمی را بسیاری ویژگی‌های فراوان کارگردانی کنید . هدف از این فیلم تنها دیدن دستاوردها و بررسی کردن آنها است. در این باره تی جی واکر متخصص ارتباطات رسانه‌ای می‌گوید؛ شما قادر به نقد کردن سخنرانی خود در همان زمانی که انجامش می‌دهید نیستید.

در زمانی بازبینی ویدیو تمرین سخنرانی از هر موردی که دوست دارید یا ندارید یادداشت برداری کنید. متیو کوهات می‌گوید؛ اینکه شما به میانه سخنرانی می‌رسید توجه بالایی لازم دارد. زیرا باید ببینید در اینجا شما انرژی کم نمی‌آورید. در این زمان ما معمولا به جزئیات صحبت‌های خود وارد می‌شویم و احتمالش بسیار زیاد است تا انرژی که با آ شروع کردیم را از دست دهیم. حالا بعد بررسی ویدیو مواردی را که دوست نداشتید و برایتان جالب نبود تجدید نظر کنید.

۲٫ به گونه‌ای صحبت کنید که انگار آواز می‌خوانید

سخنرانی همانند آواز خواندن است. اگر دارای صدای قدرتمندی باشید در این زمان بسیار موثر و کمک خواهید شد. ما بیشتر بر این عادت هستیم که در زمان صحبت کردن از ذهن تنفس کنیم. ولی، اگر این سخنرانی و صحبت طول بکشد اینکه ما از دهان تنفس می‌کنیم باعث می‌شود زبان و گلو خشک شود. براساس مهم و صحیح بودن تنفس، مربی صدا راجر لاو می‌گوید؛ برای کنترل صدا ابتدا باید جریان هوا را کنترل کنید.

اگر می‌خواهید با صدای عالی در سخنرانی بر دیگران تاثیر بگذارید، بهتر است عادت داشته باشید از راه بینی نفس بکشید و با کمک دیافراگم، هوا را عمیقا به داخل بکشید. در پایین شش‌ها طوری هوا را داشته باشید که گویی در شکم خود بادکنک دارید. در زمانی صحبت کنید که نفس خود را بیرون می‌دهید و بادکنک به تدریج و کم کم خالی شود.

برای داشتن سخنرانی بهتر باید طوری صحبت کرد که گویی آواز می‌خوانید و با کنترل هوا از راه بینی نفس بکشید
برای داشتن سخنرانی بهتر باید طوری صحبت کرد که گویی آواز می‌خوانید و با کنترل هوا از راه بینی نفس بکشید

۳٫ حذف تصاویر نامرتبط

هر تصویری را که می‌دانید پیام اصلی سخنرانی شما را پشتیبانی نمی‌کند استفاده نکنید. در این باره گار رنولدز می‌گوید؛ تصاویر برای تقویت پیام هستند نه اینکه برعکس حواس شما را منحرف کند. اگر می‌دانید اسلایدهای استفاده شده به ارائه سخنرانی کمک می‌کنند تا انتقال پیام راحت‌تر باشد آنها را نگه دارید. اگر این جنین نیست حذفشان کنید. در حین آماده کردن سخنرانی مستقیم سراغ PowerPoint یا Keynote بروید. اگر شما از اول روی عناصر تصویری کار و شروع کنید باعث می‌شود روی مسیر غیر خطی قرار گیرید. با داشتن تصاویر اسلاید دید شما وسیع‌تر خواهد بود. با استفاده از کارت‌های راهنما یا برچسب وقتی مرحله به مرحله سخنرانی خود را می‌سازید می‌توانید ایده و تصاویر را جابه جا کنید. در هر اسلاید روی ایده‌ای تمرکز داشته و از خود سوال کنید؛ چگونه این ایده را به صورت تصویری بیان کنم؟

از تصاویر بی کیفیت برای سخنرانی جلوگیری کنید. اگر فقط کمی فکر کنید و خلاقانه فکر کنید ، خواهید توانست از هر تصویری حتی ساده به صورت شگفت‌انگیز استفاده کنید. برای مثال جهت منابع تصویری خواهید توانست از سایت‌هایی مثل GettyImages.com ،istockphotos.com و Dollar Photo Club استفاده کنید. در زمان تماشای یک سخنرانی دیگر انتظار نخواهیم داشت مجبور باشیم متنی طولانی را از اسلایدی و یا متنی بخوانیم. با در نظر داشتن این نکات و متن اسلایدی را در حداقل قابل تحمل حفظ کنید. بهتر است برای هر اسلایدی سقف ۳۰ کلمه را داشت باشید تا همه بدون فشار به چشم‌ها مشاهده کنند.

۴٫ قبلا شوخی‌ها را امتحان کنید

از کارهای تاثیر گذار در سخنرانی این بوده که مخاطبان را بخندانید. این واقعا راهی عالی برای برقراری ارتباط است. ولی نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این بوده که باید حتما جک‌های خود را قبلا امتحان کرده باشید تا بدانید تاثیری که می‌خواهید را بر جای خواهد گذاشت. این را آویزان گوش خود کنید که هیچ وقت از دوستان خود سوال نکنید بامزه نیست؟ چون در سخنرانی همه دوستان شما نیستند و آنها مردمی غربیه می‌باشند. چون اگر دست شما حتی بخواهد نمی‌تواند با شما صادق باشد. در این باره جودی کارتر می‌گوید؛ شوخی‌هایتان را در قالب صحبت‌ها ارائه دهید. مطمئن باشد دوستان و یا اعضای خانواده شما خبر ندارند که دارید جک در آن سخن می‌پیچانید و بعد ببینید لبخند می‌زنند. اگر نه، بدانید جک شما بی مزه بوده و نتیجه خوبی نخواهد داشت.

جک خود را تغییر داده و با چند مخاطب دیگر امتحان کنید. اگر موقع سخنرانی با امتحان کردن باز نتیجه خوبی نداشتید بهتر است صادق باشید. یکی از راه‌کارهایی که می‌توانید عرصه سخنرانی را در دست بگیرید، این بوده که سادگی و واقعی بودن را در شیوه سخنرانی داشته باشید. با خوش رویی به مخاطبان خود اعتراف کنید که دوستان فکر می‌کردند خیلی بامزه است . این می‌تواند باعث خنده بیشتر شود تا حالتی که لبخند بزنید و با شانه بالا انداخته از کنار شوخی شکست خورده بگذرید.

برای گرفته عرضه سخنرانی دردست بهتر است مخاطبان خود را بخندانید و سادگی و واقعی بودن را در شیوه سخنرانی داشته باشید.
برای گرفته عرضه سخنرانی دردست بهتر است مخاطبان خود را بخندانید و سادگی و واقعی بودن را در شیوه سخنرانی داشته باشید.

۵٫ طوری باشد که انگار با دوستان گپ می‌زنید

این توصیه را شنیدید که می‌گوید مخاطبان خود را بدون لباس تصور کنید! در صورت صادق بودن بسیار راه احمقانه‌ای و غیر حرفه‌ای است. بهتر است به جای آن به این فرض باشید که با گروهی از دوستان در اتاق نشیمن خود در حال گپ زدن هستید. با مخاطبان خود به این رفتار باشید که گویی مهمانهایی می‌باشند که به خوبی می‌شناسید. همانند دوستان خود با آنها رفتار کنید که گویی صحبت معمولی دارید. این یکی از ویژگی رهبری کاریزماتیک است. افراد بزرگ زیادی قدرت خود را از همین راه بدست آورده‌اند. این مورد باعث می‌شود تا بار سنگینی را که می‌خواهید به صورت خاص ظاهر شوید را از دوش بردارید. چنانچه سخت گیر نباشید و دارای عادت عادی باشید دارای اضطراب کم‌تری شده و اعتماد به نفس بالایی خواهید داشت.

۶٫ زودتر در محمل باشید

یکی از قوانین قدیمی که ارزش دارد الان هم تکرار شود همین زودتر حاضر شدن است. شما بهتر است تقریبا ۲۰ دقیقه زودتر حاضر شده تا با محل آشنایی داشته باشید. این مورد تغییر زیادی را به دنبال خواهد داشت. از این که وسایل الکترونیکی قابل استفاده شما به خوبی کار می‌کنند مطمئن شوید. میکروفون را امتحان و فایل‌های صوتی و تصویری را که باید در سخنرانی استفاده کنید بررسی کنید.

قبل از سخنرانی زودتر در محل حاضر شده و با آشنایی محل وسایل الکترونیکی قابل استفاده و میکروفون را امتحان کنید
قبل از سخنرانی زودتر در محل حاضر شده و با آشنایی محل وسایل الکترونیکی قابل استفاده و میکروفون را امتحان کنید

۷٫ جلو رفتن با تغییرات

با توجه به تغییرات دنیا تجارت سخنرانی هم در جمع تغییر پیدا می‌کند. لازم است که با اطلاعات متخصصان و تغییرات تکنولوژی ارتباطی بروز باشید. یکی از متخصصان سخنرانی نانسی دوارت پیش‌بینی می‌کند؛ مخاطب در سخنرانی روز به روز نقشی پر رنگ‌تر دارد. داشتن سخنرانی یک طرف حوصله مردم را سر می‌برد. افراد دوست دارند به جای اینکه فقط مخاطب باشند با سخنران صحبتی هم داشته باشند. این مورد توسط نانسی تاثیر تد نامیده می‌شود. این روزها سخنرانی تد دارای محبوبیت بالایی است. ناگزیر مخاطبان بسیاری مصاحبه شما را با ارائه مورد علاقه در تد مقایسه می‌کنند. شما برای اینکه حتما سخنرانی را کاملا در قالب آن سخنرانی پیاده کنید مجبوریتی ندارید. فقط کافی است دارای حالت پویا و محاوره‌ای سخنرانی‌های ارزشمند تد را در نظر داشته باشید و سعی کنید در سخنرانی پیاده کنید.

۸٫ داشتن پایانی قوی

یکی از مهمترین بخش‌های سخنرانی که در ذهن‌ها باقی می‌ماند شروع و پایان آن است. سخنرانی خود را به صورت قدرتمند تمام و سعی کنید مخاطبان را وادار به واکنش کنید. در پایان نکات اصلی را خلاصه و پیام خود را تکرار کنید. بعد این کار با توجه به مطالب بیان شده مخاطبان را به فعالیت دعوت کنید. مدیر اجرایی شرکت تنظیم سخنرانی Ethos3 اسکات شرتلی در اهمیت قسمت پایانی سخنرانی می‌گوید؛ اگر تمایلی ندارید در آخر مخاطب را به فعالیت دعوت کنید چرا سخنرانی می‌کنید؟

در ضمن در سخنرانی برای قدرت بیشتر از طریق زبان بدن اقدام کنید و آن را با توجه به بهترین موارد در سخنان و رفتار خود استفاده کنید تا بتوانید با استفاده از اعتماد به بنفس و نکات بالا بهترین اراده را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =