استفاده از زبان بدن برای برقراری ارتباط

استفاده از زبان بدن براي برقراري ارتباط

زبان بدن، که گاه به آن “ارتباط غیر کلامی” گفته می‌شود، ابزاری مهم در جذب افراد به سمت خود و به نوعی دوست داشتنی بودن می‌باشد. نحوه برقراری ارتباط از طریق زبان بدن می‌تواند موفقیت شما را در همه چیز از روابط تا حرفه تعیین کند. به صورت کلی می‌توان گفت تا ۹۳ درصد ارتباطات می‌تواند غیر کلامی باشد. توجه بیشتر به پیام هایی که از طریق زبان بدن ارسال می‌کنید می‌تواند به شما در موفقیت در کسب و کار و زندگی کمک کند.

استفاده از زبان بدن به بهترین شکل

ما انسان‌ها همیشه به دنبال موفقیت هستیم و به نوعی رقابت را داریم و در این میان برای اینکه بتوانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم امری ضروری است. برای رسیدن به موفقیت و رشد شخصی و به خصوص در محل کار به عوامل زیادی چون فن بیان، هوش هیجانی و … نیاز داریم و دخالت دارند. بنابراین نمی‌توان زبان بدن را نادیده بگیرید و همین باعث شده است تا این مطلب را برای شما آماده کنیم و آشنایی بهتری را برای استفاده از زبان بدن برای برقراری ارتباط داشته باشید.

با توجه به تحقیقات نشان داده شده است تا ۶۰ الی ۹۰ درصد ارتباطات از غیرکلامی تشکیل شده است. پس اگر شما بتوانید با زبان بدن آشنایی داشته باشید اهمیت فراوانی را خواهید داشت. همچنین اولین برخورد بسیار مهم است تا افراد بدانند شما قابل اعتماد و مناسب هستیم یا نه؟ پس در ادامه این مطلب از آکادمی کاریزما همراه باشید تا موارد را بررسی کنیم.

برای رقابت و رسیدن به موفقیت باید بتوان با استفاده اززبان بدن به برقراری ارتباط بپردازیم
برای رقابت و رسیدن به موفقیت باید بتوان با استفاده اززبان بدن به برقراری ارتباط بپردازیم

۱٫ استفاده از حالت بدن برای جذب مخاطب

 • برای آشنایی بهتر با زبان بدن از حالت بدن شروع می‌کنیم که فرد باید دارای پشتی صاف و شیک بدون هیچ سختی و بی انعطاف‌پذیری باشد. باید شانه‌های شما به صورتی راحت قرار داشته باشد که به صورت بد نشان داده نشود.
 • هنگامی که با کسی هستید علاوه بر زبان گفتاری زبان بدنی می‌تواند تاثیر بسیار بالایی را داشته باشد. پس سعی کنید بدن خود را در راستای بدن او قرار دهید تا نشان دهید به صحبت‌هایش گوش می‌دهید.
 • در حین نشستن باید کاملا حواستان جمع باشد و با توجه به اینکه در مطلب نکاتی برای دقت بیشتر از زبان بدن اشاره کردیم، بهتر است پاها ضربدری نباشد و آنها را به صورت معمولی روی زمین با کمی فاصله قرار دهید تا بتوانید با استفاده از آن خونسردی و آرام بودن خود را نشان دهید. ( براساس پژوهش‌ها وقتی پاها با فاصله از هم قرار دارند مخاطب اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.)
 • در حین صحبت کردن مخاطب بهتر است کمی به جلو خم شوید تا نشان دهید تمامی تمرکز و حواستان به او و شنیدن صحبت‌هایش است.
 • یکی از موارد قابل رعایت تقلید از طرف مقابل است. این مورد به او نشان می‌دهد که با سخنانش موافق هستید و به نوعی با علاقه مندی در تلاش هستید با او به تفاهم برسید.
برای جذب مخاطب در حین صحبت کردن و یا گوش دادن حالات بدن خود را صاف و بدون قوز داشته باشید
برای جذب مخاطب در حین صحبت کردن و یا گوش دادن حالات بدن خود را صاف و بدون قوز داشته باشید

۲٫ شناسایی مواردی که به حواس پرتی منجر می‌شود

 • اگر شما مشغول سخنرانی هستید، باید علاوه بر راه‌کارهایی که می‌توانید عرصه سخنرانی را در دست داشته باشید، موانع فیزیکی که قادر است حواس شما را برای سخنرانی و اتصال مجدد پرت کند را شناسایی و از میان بردارید. این موارد می‌توانند از هر چیزی چون رایانه‌ها، صندلی و حتی کاغذی که برای سخنرانی مطالب را در آن نوشته‌اید باشد تا از اتصال بین شما و شنونده جلوگیری کند. پس بهتر است قبل از سخنرانی حتما از محل خود قبلا دیدن کنید و مواردی که باعث حواس پرتی می‌شود را از راه بردارید.
 • همچنین چه شما برای یک نفر یا چندین نفر در حال نشستن و یا ایستاده صحبت کنید. نباید بازوها را در داخل هم بیاندازید. چرا که باعث مسدود شدن اتصال در بین شما و شنونده خواهد شد.

۳٫ حرکات بازو و دست

بازوها در حین صحبت کردن به صورت راحت و در دو طرف بدن قرار گرفته شده باشد. نشان دهنده این است که شما با مخاطب راحت هستید. همانگونه که گفتیم پاها نباید روی هم باشند باید دست‌ها هم به سینه نباشند تا بتوانید اطلاعات بیشتری را بدست آورید.

در حین صحبت از حرکت دست‌ها استفاده کنید. این باعث می‌شود تا شما اعتماد مخاطب را به خود جلب کنید. همچنین با توجه به پژوهش‌ها حرکات دست باعث بهبود روند تفکر می‌شود. نگه داشتن دستان در جیب باعث می شود که شما نا امن به نظر آیید. در مقابل، اگر دستان خود را از جیب بیرون آوردید و کف دست را به سمت بالا نگه دارید، نشان می‌دهد که دوست داشتنی و باورپذیر هستید.

این را هم فراموش نکنید که اگر با کسی دست دادید به صورت محکم دست داده و آن را فشار دهید. ولی این را هم مد نظر داشته باشید که نباید زیاد فشار دهید تا وی اذیت شود. این یکی از مهمترین نکات در زبان بدن است. دست دادن نشان می‌دهد شما به صورت کلی چه لحنی برای گفتگو دارید. دست دادن محکم به مخاطب نشان می‌دهد که به سادگی فریب نخواهید خورد.

برای داشتن سخنرانی شگفت انگیز حتما در نظر داشته باشید که در مورد آداب خوش‌آمدگویی و اتمام آن در انواع فرهنگ‌ها اطلاعات کسب کنید.

برای اینکه فرد مخاطب را به خود جذب کنید باید دست‌ها در دو طرف بدن و بدون قفل شدن و در جیب‌ها باشد
برای اینکه فرد مخاطب را به خود جذب کنید باید دست‌ها در دو طرف بدن و بدون قفل شدن و در جیب‌ها باشد

۴٫ حرکات سر

 • وقتی که مخاطب با شما در حال صحبت کردن است اگر سر خود را تکان دهید، یعنی نشان تایید است و با خنده از ته دل به او نشان خواهید داد که حرف‌هایش قابل فهم است و پذیرای آن برای گوش دادن هستید.
 • خنده را همه قبول داریم که می‌توان برای هر چیز به عنوان دوا استفاده شود. ولی نباید بی جا و بیش از حد باشد. خنده شما نشان می‌دهد که به حرف‌های طرف مقابل گوش می‌دهید.
 • در حین صحبت کردن مخاطب به چشمان او نگاه کنید و این را در حین صحبت کردن خود نیز استفاده کنید. زیرا، دزدیدن چشم یکی از عادت زبان بدن افراد دروغگو است. اگر شما تماس چشمی داشته باشد نشان می‌دهد به گفته‌های مخاطب علاقه مند هستید. این را هم بدانید که در حین فکر کردن به پاسخ بعدی خود اگر همچنان به چشم مخاطب زل زده باشید می‌تواند تهاجمی و توهین آمیز باشد.
 • این را هم مد نظر داشته باشید که زیاد پلک نزنید و معمولی باشید. پلک زدن زیاد به مخاطب این حس را القا می‌کند که این گفتگو باعث معذب شدن شما شده است.
 • بهتر است در برخی از مواقع حرکات صورت طرف مقابل را تقلید کنید. این نشان می‌دهد شما با حرف‌هایش موافق هستید و به این گفت‌و‌گو علاقه دارید.
 • بهتر است صدای خود را در کنترل داشته باشید. یعنی آن را به صورت پایین نگه دارید و جمله‌های خود را به صورت سوالی تمام نکنید. با نفس کشیدن و خونسردی شمرده شمرده حرف بزنید.
 • شما می‌توانید از این موارد در مصاحبه کاری نیز استفاده کنید، تا با کمی تلاش خود نیز باعث شود بسیاری از سوالات مصاحبه را جواب دهید.
در حین سخنرانی برای استفاده از زبان بدن تماس چشمی برقرار کرده و با تکان دادن سر سخنان را تایید کنید
در حین سخنرانی برای استفاده از زبان بدن تماس چشمی برقرار کرده و با تکان دادن سر سخنان را تایید کنید

سخن پایانی

برای داشتن زبان بدن عالی و به نوعی جذب مخاطب و تبدیل شدن به یک سخنران عالی می‌توانید از موارد بالا استفاده کنید. البته این را هم مد نظر داشته باشید که زبان بدن دارای صدها نوع موارد برای رعایت می‌باشد که از مهمترین آنها به صورت جمع‌بندی شده موارد بالا بوده که بیان کردیم. این را هم مد نظر داشته باشید که چنانچه شما در جلسات و یا مذاکره و … حضور داشتید بهتر است به یادداشت برداری از گفته‌های طرف مقابل بپردازید. این نشان می‌دهد شما گفته‌ها را دوست داشته و جذب آن شده‌اید و اهمیت می‌دهید. همچنین در حین یادداشت برداری ارتباط چشمی را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 9 =