از چه راه‌هایی به پس انداز کردن پول بپردازیم

از چه راه‌هایی به پس انداز کردن پول بپردازیم

پس انداز کردن پول یکی از روش‌های عالی است که هر کسی باید در طول عمر و زندگی خود داشته باشد تا بتواند در مواقع اضطراری ، در هنگام پیری، مشکلات، راه اندازی کسب و کار و بسیاری موارد دیگر برای آسودگی و نجات از فشارها استفاده کند. در واقع می‌توان گفت کسی که پس انداز ندارد با بیهوده زندگی می‌کند و وقت خود را هدر می‌دهد. بنابراین در این مطلب از آکادمی کاریزما می‌خواهیم به مواردی برای پس انداز کردن پول بپردازیم. راه‌های زیادی برای اینکار وجود دارد. اما ممکن است شما از آن خبر نداشته باشید و یا بنا به عادت مختلف چون ول خرجی و …. پول اضافی خود را صرف هزینه‌های بی جا و غیر ضروری کنید. پس با ما در ادامه همراه باشید تا شما را با چند روش کاملا اساسی جهت پس انداز کردن آشنا کنیم.

پس انداز کردن به قدری مهم است و بزرگان آن را توشه راه خود قرار داده‌اند که توصیه می‌شود حتما راهی را برای این کار برای خود داشته باشید تا زندگی شادتری در آینده داشته باشید. پس انداز کردن در آینده به کمک شما خواهد آمد و می‌توانید با خیال راحت در حین بازنشستگی زندگی پر انرژی را داشته باشید.

چگونه هزینه‌ها را پس انداز کنیم؟

تا می‌توانید در هزینه‌ها صرفه جویی کرده و مابقی درآمد خود را به پس انداز اختصاص دهید. این مورد تا حدی مهم است که بزرگان بسیاری در مورد آن جملات بسیار زیبایی را برای انگیزه شما قرار داده‌اند. بر همین اساس وارن بافت می‌گویید “درست نیست که هر چه از درآمدتان باقی می‌ماند را پس‌انداز کنید. بلکه باید هر چقدر که از پس‌انداز کردن باقی ماند را خرج کنید.”

یکی از اساسی‌ترین موارد که در پس انداز کردن پول مدنظر داشته باشید این بوده که تنها اولین گام‌های آن سخت می‌باشد و زمانی شما اولین قدم را برداشتید به راحتی این کار امکان‌پذیر است. شاید در ابتدا کمی سختی بکشید. اما، با صرفه جویی‌های مختلف و مناسب خواهید توانست زندگی خوبی را همانند قبل بدون هیچ کم و کسری و با پس انداز داشته باشید.

پس انداز کردن پول
پس انداز کردن پول

۱٫ از کارت بانکی برای خرید استفاده کنید

امروزه هر فروشگاه و مغازه‌ای از هر دسته‌ای که باشد دارای کارت خوان است. همچنین افراد نیز برای سهولت در کار و خرید از کارت بانکی استفاده می‌کنند. حتما می‌دانید که زمانی شما با کارت بانکی به خرید کردن می‌پردازید، هر چیزی را دوست داشته باشید تا زمانی که پول در کارتتان موجود باشد خریداری می‌کنید. بهترین مورد برای جلوگیری از وسوسه شدن برای خرید این بوده که از این به بعد خرید‌های خود را با پول نقد انجام دهید و کارت بانکی خود را در مواقع اضطراری استفاده کنید. با این روش شما مقداری پول برای خرید کنار می‌گذارید و زمانی این مقدار پول تمام شود می‌دانید که پولی برای خرید نمانده و باید دست نگه دارید. همین باعث پس انداز کردن پول زیادی در زندگی شما می‌شود.

۲٫ استفاده از بیمه عمر یا تامین اجتماعی

آیا شما دارای شغل کارمندی هستید؟ اگر این گونه است پس حتما بیمه هستید و این خود بهترین نوع پس انداز کردن است که در آینده و در زمان بازنشستگی به کمکتان خواهد آمد. و اما، شمایی که کارمند دولت نیستید نگران نباشد و با داشتن شغل آزاد بهتر است اقدام به بیمه عمر یا تامین اجتماعی کنید. بیمه عمر برای سرمایه گذاری واقعا یکی از بهترین روش‌ها در ایران است تا در دوران سالخوردگی با هزینه مشخصی شما را یاری کنند.

 استفاده از بیمه عمر برای پس انداز کردن
استفاده از بیمه عمر برای پس انداز کردن

۳٫ استفاده از پول‌های باد آورده

پول‌های بادآورده تا حدودی از اسمشان قابل حدس زدن هستند. یعنی آن پول‌هایی که شما برای آنها زحمتی نکشیده‌اید. این موارد را می‌توان ارث، قرعه کشی و …… دانست. معمولا این پول‌ها کمی بزرگ هستند. پس لازم نیست چون که برای آنها زحمت نکشیده‌اید آنها را چند روزه خرج و از بین ببرید. بهتر است مقداری را برای مخارج روزانه برداشته و مابقی را پس انداز کنید. از مهمترین کارها که با این پول‌ها می‌توانید انجام دهید سرمایه گذاری است تا در کاری متناسب و موفق بتوانید پول خود را چندین برابر کنید.

۴٫ خرید قلکی برای خود

قلک فقط برای بچه‌ها نیست و هر کسی می‌تواند برای پس انداز کردن پول از آن استفاده کند. بهترین راه برای جمع کردن پول خوردهای خود در واقع همین قلک است. می‌توانید این کار را امتحان کنید تا مثلا بعد از یک سال مشاهده کنید چه مقدار زیادی پول در داخل قلک ریخته‌اید. به این صورت خواهید توانست این مقدار پول را در پس انداز خود ذخیره کنید.

خرید قلکی برای پس انداز آینده
خرید قلکی برای پس انداز آینده

۵٫ به جای خرید کتاب از کتابخانه استفاده کنید

آیا اهل مطالعه هستید؟ کتاب‌های زیادی هستند که شما به خواندن آنها علاقه دارید و دارای قیمت‌های زیادی هستند. بهترین راه برای پس انداز کردن این است که شما به جای خرید کتاب در کتابخانه‌ها عضو شوید و در آنجا مطالعات خود را انجام دهید. از ویژگی‌های دیگر استفاده از کتابخانه‌ها این بوده که دارای محیط آرام و متناسب برای مطالعه هستند و هم اینکه شما تنها یک بار این کتاب‌ها را مطالعه می‌کنید و نیازی نیست هزینه‌های زیادی را برای آن بپردازید. مهمتر از همه این بوده که امروزه کتابخانه ها کتاب‌های خود را به صورت صوتی و با پی دی اف در اختیار کاربران قرار می‌دهند که این بسیار عالی می‌باشد.

۶٫ لباس‌ها را به خاطر ارزانی نخرید

کیفیت بسیار مهم است و شما باید به خاطر داشته باشید در حین خرید وسایلی چون لباس و پوشاک پول را فدای کیفیت کنید. برای مثال شما در بازار حراجی را مشاهده می‌کنید که لباس‌ها را بسیار پایین‌تر از قیمت اصلی به فروش می‌رسانند و به دلیل پایین بودن قیمت خریداری می‌کنید. اما بعد از یک ماه خواهید دید که با از بین رفتن رنگ و کیفیت به درد نمی‌خورد. همیشه در خرید پوشاک دقت لازم را انجام دهید تا مثلا لباس‌های گرمی که می‌خرید را به مدت حداقل ۴ ماه برای زمستان استفاده کنید.

نخریدن لباس ارزان جهت پس انداز کردن
نخریدن لباس ارزان جهت پس انداز کردن

۷٫ هزینه سیسمونی بچه برای دانشگاه

در کنار فکر کردن به پس انداز برای آینده خود بر ای آینده فرزند خود نیز از همین الان اقدام کنید. زیرا، آینده فرزند شما نیز مهم است و شما به عنوان والدینی عاقل و بالغ باید تصمیماتی درست را بگیرید. به این صورت می‌توانید از اقوام و یا هر کسی که برای سیسمونی بچه خریداری می‌کند بخواهید به جای خرید وسایل به او پول بدهد تا برای پس انداز کردن آنها را داشته باشید و در آینده برای تحصیلات فرزند خود استفاده کنید.

۸٫ پس انداز خودکار

فرض کنید شما در جایی استخدام هستید و به صورت ماهانه به شما حقوقی را می‌دهند. برای پس انداز خودکار شما در این مکان‌ها می‌توانید از مدیر خود بخواهید ماهیانه مقدار مشخصی را کسر و در حساب بازنشستگی شما واریز کند. همچنین می‌توانید از بانکی که شما حساب دارید این درخواست را بکنید. این روش بسیار متناسب است و بدون استرس و ترس خواهید توانست مابقی حقوق خود را خرج کنید.

پس انداز خودکار
پس انداز خودکار

۹٫ خرید به عنوان دستمزد ساعتی

پولی را که به عنوان دستمزد در طول روز خریدار می‌کنید حساب کنید. برای مثال شما ساعتی ۲۰ هزار تومان کار می‌کنید. بنابراین، بالفرض اگر شما بخواهید به رستورانی رفته و غذایی را به قسمت ۵۰ هزار تومان بخورید می‌فهمید که باید برای این وعده غذایی ۲ ساعت کار کنید. پس اگر قرار باشد روزانه این کار را انجام دهید پس اندازی برای شما نخواهد ماند تا بتوانید آینده خود را تضمین کنید. بهتر است در طول ماه یک الی دو بار به رستوران بیاید و بیشتر غذاهای خانگی را که به هزینه‌های کمتری منجر می‌شود مصرف کنید.

۱۰٫ بازبینی مرتب پزشکی

آخرین باری که به پزشک مراجعه کردید کی بود؟ آیا اصلا برای چکاب و باز بینی نزد پزشک می‌روید؟ استفاده از غذای ناسالم و به نوعی سبک‌های زندگی غلط و مختلف باعث شده است امروزه افراد در معرض بیماری‌های خطرناک قرار گیرند. در این میان افراد تا زمانی واقعا زمین‌گیر نشوند به پزشک مراجعه نمی‌کنند. از راه‌های عالی برای پس انداز کردن پول این بوده که شما مرتبا هر چند ماه یک بار به بازبینی پزشکی مراجعه کنید. در نتیجه اگر مشکلی داشته باشید زودتر متوجه شده و از آن جلوگیری می‌کنید تا از هزینه‌های زیاد و سرسام آور جلوگیری کنید.

امیدوارم موارد بالا بتواند به شما کمک کند. راه‌های زیادی برای پس انداز کردن پول وجود دارد که باعث داشتن زندگی راحت ، ساده و بدون استرس در آینده می‌شود. شما می‌توانید برای حل کردن مشکلات به راحتی و بدون برخورد به بست از پس انداز استفاده کنید. با این روش شما دارای موفقیت و رشد شخصی خواهید شد و زندگی سالم، آسوده، شاد و زیبا خواهید بود. همچنین شما علاوه بر اینها می‌توانید از راه‌های دیگری صرفه جویی کرده و به نوعی  پس انداز کردن پول خو را بهتر کنید. برای مثال می‌توانید به عنوان یک کارفرما به بهبود مهارت‌های مدیریتی خود بپردازید و از بهترین موارد برای شرکت بهره ببرید تا هزینه کمتری را برای موارد صرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 3 =