زبان بدن اشتباه که افراد موفق انجام نمی‌دهند

زبان بدن اشتباه که افراد موفق انجام نمي‌دهند

چه با زبان بدن آشنایی داشته باشید چه نه، نقش مهمی در زندگی روزمره ایفا می‌کند. هنگامی که با غریبه‌ها به صورت گاه به گاه تعامل داریم و یا حتی در مواقع تعامل رسمی‌تر در بین همکاران فقط با چند حرکت ساده خواهیم توانست خود را با استفاده از زبان بدن به آنها نشان دهیم که چگونه فردی هستیم. زیرا، با توجه به به مطالعات بسیار نشان داده شده است، ارتباطات غیر کلامی (یعنی زبان بدن) بین ۷۵ تا ۹۰ درصد از ارتباطات ما را شامل می‌شود. اگر کمی توجه داشته باشید خواهید دید این درصد عظیمی است. بنابراین حتی اگر فکر می‌کنید اصول را می‌دانید، ممکن است روزانه مرتکب اشتباهات غیر کلامی مختلفی شوید که برای موفقیت در کسب و کار و زندگی شما ضرر دارد.

افراد موفق از چه زبان بدنی دوری می‌کنند؟

اعضای بدن ما زبان مخصوص به خود را دارند و در این میان کلمات آنها همیشه مهربان نیستند. زبان بدن به بخش جدای ناپذیر از هویتش تبدیل شده است که حتی به آن هم فکر نخواهید کرد. پس اگر این چنین باشد و شما به زبان خود چنان توجهی نداشته باشید، این بی توجهی ممکن است به شما ضربه وارد کند و شغل شما را در خطر بیاندازد. در این میان وب سایت TalentSmart آزمایشی را بر روی یک میلیون نفر انجام داده است و متوجه شده است که رده‌های عملکرد برتر (یا به صورت دقیق، ۹۰ درصد از مشاغلی که باید عملکرد برتری داشته باشند) با افرادی پر شده است که هوش هیجانی بالایی دارند. این افراد از قدرت نشانه‌های غیرگفتاری در ارتباطات با خبر بوده و همین باعث کنترل زبان بدن آنها خواهد شد. بنابراین در ادامه آکادمی کاریزما برای شما اشتباهات رایج زبان بدن که افراد موفق منجر نمی‌شوند را آماده مرده تا از آنها جلوگیری کنید.

زبان بدن بخش مهمی از پیام‌ها را به افراد می‌رسانند و می‌توانند در موفقیت و پیشرفت تاثیر داشته باشند
زبان بدن بخش مهمی از پیام‌ها را به افراد می‌رسانند و می‌توانند در موفقیت و پیشرفت تاثیر داشته باشند

۱٫ خمیده بودن

این که شما به صورت خمیده و در حال حرف زدن باشید نشانه بی احترامی به مخاطب شما است. خمیده بودن نشان می‌دهد که شما خسته و تمایلی به ارتباط ندارید. برای مثال؛ شما هیچگاه به رئیس خود نخواهید گفت” من نمی‌دانم چرا باید به حرف‌های تو گوش دهم” ولی اگر به صورت خمیده و به نوعی آویزان باشید خود نشانه این حرف است و لازم نیست حتما به صورت گفتاری بر زبان بیاورید. مغز به صورتی ساختار یافته است که میان قدرت ما و مقدار فضایی که اشغال شده است ارتباط وجود دارد. اگر شما صاف با شانه‌های عقب بایستید و فضای بیشتری را اشغال کنید، نشانه از قدرت شما است. ولی در زمانی که آویزان باشید و به نوعی شکل بدن شما به هم بریزید تا فضای کمتری را اشغال کنید، یعنی قدرت کمتری را دارید. داشتن حالت وضعیت خوب باعث می‌شود در مقابل دیگران مورد احترام باشیم و تعامل خوبی بین خود و مخاطبان ایجاد کنیم.

۲٫ حرکات اغراق آمیز

داشتن حرکات اغراق آمیز نشان‌دهنده این است که شما حقیقت را بیش از حد بزرگ می‌کنید. برای داشتن اعتماد به نفس بالا و نشان دادن اینکه قدرت رهبری بالایی دارید از حرکات ظریف و کنترل شده استفاده کنید. اگر شما بتوانید این عادت را داشته باشید که از ژست‌هایی چون باز کردن بازوها از هم استفاده کنید و کف دست‌ها را نشان دهید نشانه بر این است که چیزی برای پنهان کردن ندارید.

با انجام حرکات اغراق آمیز در زبان بدن شما نبود اعتماد به نفس را به افراد می‌رسانید
با انجام حرکات اغراق آمیز در زبان بدن شما نبود اعتماد به نفس را به افراد می‌رسانید

۳٫ نگاه کردن ساعت

وقتی با کسی در حال صحبت هستید با نگاه کردن به ساعت خود نشانه روشنی از بی احترامی است. یعنی شما غرور و بی حوصلگی را در خود دارید. این به طرف مقابل پیامی را می‌رساند که کارهای مهم‌تری در مقابل با صحبت کردن با وی دارید و مشتاق هستید که هر چه زودتر از ترکش کنید.

۴٫ رو گرداندن از دیگران

اگر شما در حین مکالمه روی خود را از دیگران برگردانید بر این نشانه است که علاقه‌ای به موضوع ندارید. به صورتی یعنی بی حوصله، بی علاقه و ناراحت هستید. این حتی می‌تواند نشان دهد، نسبت به فردی که با او در حال صحبت هستید بد گمانید. وقتی کسی در حال صحبت است سعی کنید روی خود را به طرف او برگردانید. برای بهتر شدن می‌توانید سر خود را حتی به طرف او نیز کمی خم کنید. این یکی از ویژگی‌های افراد موفق بوده که هیچ فرصتی را از دست نداده و با روی گرداندن به سمت طرف مقابل و گوش دادن به حرف‌های او نشان می‌دهند تمامی تمرکز و توجه خود را به صورت کمال و تمام به او دادند.

روی برگرداندن در حین مکالمه نشان می‌دهد که بی حوصله، بی علاقه و ناراحت هستید
روی برگرداندن در حین مکالمه نشان می‌دهد که بی حوصله، بی علاقه و ناراحت هستید

۵٫ دست به سینه

اینکه شما پای خود را روی هم بیاندازید و یا اینکه دسته به سینه باشید به گونه‌ای موانعی هستند که نشان می‌دهد شما پذیرای موضوعی که فرد مقابل می‌گوید نیستید. این حتی در زمانی که شما دارای لبخند بوده و محو مکالمه خوش‌آیند باشید ، پیام آزار دهنده را نیز باز خواهد داشت که تمایلی برای صحبت کردن با وی ندارید. ممکن است شما در حالت ایستاده با دست به سینه بودن حس راحتی را داشته باشید. ولی اگر می‌خواهید فردی با فکر باز و علاقه‌مند به شنیدن حرف‌ها دیده شوید بهتر است در برابر این تمایل مقاومت کنید.

۶٫ ناهماهنگی

اینکه شما در میان حرف‌های خود و حالت چهره ناهماهنگی را داشته باشید باعث می‌شود که دیگران حس کنند مشکلی وجود دارد که می‌خواهید آنها را فریب دهید. مثلا؛ وقتی شما در حال بیان پیشنهادی هستید اگر لبخندی عصبی را داشته باشید به شما کمک نخواهد کرد تا منظورتان را درست بیان کنید. این مورد فقط باعث خواهد شد فرد مقابل در برابر شما احساس ناراحتی داشته باشد. فرد مقابل تصور خواهد کرد شما اشتباهی را مرتکب شده و یا نه چیزی را پنهان می‌کنید.

در زبان بدن ناهمانگی در حرف‌ها و حالت چهره نشان بر این دارد که شما فریب کار بوده و مشکلی وجود دارد
در زبان بدن ناهمانگی در حرف‌ها و حالت چهره نشان بر این دارد که شما فریب کار بوده و مشکلی وجود دارد

۷٫ سر تکان دان بیش از حد

اگر می‌خواهید با سخنرانی بر دیگران تاثیر بگذارید، بهتر است این را بدانید که نباید بیش از حد سر خود را تکان دهید تا حواس مخاطبان خود را پرت کنید. همچنین، در حین گوش دادن شما به سخنرانی فردی نیز صدق می‌کند، یعنی با سر تکان دادن بیش از حد شما در مورد پذیرش چیزی که وی می‌رساند اضطراب دارید. حتی ممکن است برخی این سر تکان دادن‌های شدید را به نشانه موافقت و یا فهمیدن چیزی بدانند که در واقع شما برعکس با آن موافق نبوده و نفهمیده‌اید.

۸٫ مرتب کردن موها

اینکه شما به صورت مدام موهای خود را مرتب کنید و به نوعی بی قرار باشید، یعنی دارای اضطراب هستید. یعنی بیش از حد انرژی ، خجالتی و یا پریشان هستید. ممکن است با انجام این کار افراد فکر کنند شما برعکس اهمیت دادن به کار خود، بیشتر به ظاهر خود اهمیت می‌دهید.

در زبان بدن مرتب کردن مداوم موها بر این پیام است که خجالتی و یا پریشان هستید و به کار به اندازه ظاهر خود اهمیت زیادی نمی‌دهید
در زبان بدن مرتب کردن مداوم موها بر این پیام است که خجالتی و یا پریشان هستید و به کار به اندازه ظاهر خود اهمیت زیادی نمی‌دهید

۹٫ جلوگیری از برقراری ارتباط چشمی

اینکه شما از تماس چشمی دوری می‌کنید، این منظور را خواهد رساند که موردی را برای پنهان کردن دارید. همین باعث بد گمانی و شک خواهد شد. اینکه از تماس چشمی اجتناب کنید نشان دهنده این می‌باشد که از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستید و نمی‌خواهید هیچ‌وقت با دیگران در محل کار ارتباط برقرار کنید. وقتی شما در حین صحبت کردن نگاه خود را در پایین دارید، به طرف مقابل می‌فهماند که اعتماد به نفس ندارید و دارای حال پریشانی هستید. همین یعنی حرف‌هایتان تاثیری را بر طرف مقابل نخواهد داشت، مخصوصا وقتی در مواردی و موضوعات پیچیده صحبت می‌کنید. یکی از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک این بوده که مستقیم به طرف مقابل نگاه کنند و بهتر شما هم این ویژگی را در خود تقویت کنید. بهتر است این را هم بدانید که با تماس چشمی مناسب شما اعتماد به نفس، برتری، قدرت و هوشتان را به طرف مقابل نشان می‌دهید.

۱۰٫ تماس چشمی شدید

در بالا گفتیم تماس چشمی در ارتباطات تاثیر خوبی دارد. ولی، این را هم بدانید که اگر تماس چشمی شما بیش از حد باشد نشان دهنده رفتار تهاجمی بوده که شما برای تسلط پیدا کردن تلاش می‌کنید. افراد به صورت میانگین دارای تماس چشمی ۷ الی ۱۰ ثانیه هستند که این در حین گوش دادن نیز افزایش می‌یابد. این که شما تماس چشمی خود را قطع کنید هم نشان دهنده تسلیم و اطاعت است. همچنین اینکه به اطراف نگاه کنید نشان دهنده اعتماد به نفس است.

تماس چشمی در زبان بدن بسیار مهم است واگر شدید باشید بر این پیام است که دارای رفتار تهاجمی هستید
تماس چشمی در زبان بدن بسیار مهم است واگر شدید باشید بر این پیام است که دارای رفتار تهاجمی هستید

۱۱٫ نزدیک شدن بیش از حد

اگر شما بیش از حد یعنی نزدیک ۴۵ سانتی متر به افراد نزدیک شوید نشان نبود احترام برای فضای شخصی فرد مقابل است. همچنین، اگر بیش از حد نزدیک شوید نشان می‌دهد که درک درستی از طرف ندارید. پس دیگران با این کار احساس ناراحتی دارند.

۱۲٫ دست دادن ضعیف

اینکه شما در حین دست دادن ضعیف عمل کنید نشان می‌دهد از اعتماد به نفس و اقتدار کافی برخوردار نیستید. همچنین، اگر بیش از حد قوی باشید نشان دهنده رفتار تهاجمی برای تسلط یافتن بر طرف مقابل است. این زبان بدن برای فروش بهتر می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد و اگر نتوانید به صورت خوب دست دهید بسیار بد است. بهتر است شدت دست دادن خود را با فرد و موقعیت تطبیق دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هشت =